Eurovision Şarkı Yarışması (ESC)

İnternette ziyaret ettiğim hemen hemen her sitede 2009 Eurovision Song Contest, Hadise ve "Düm tek tek" başlıklarına rastlamaktaydım. ESC'yi iyi hem de çok iyi takip eden bir izleyici olarak birçok yere görüşlerimi yazdım. Bloguma yazmadığımı fark edince de kolları sıvadım.
Yılbaşı günü malum kaza olunca evde kalmak zorunda kaldım. Gece de Hadise'yle neşem yerine geldi diyebilirim. Ben de şarkı 27 Aralık günü yayınlanacak diye hatırladığım için dinleyemedim diye üzülüyordum. Herneyse fırsattan istifade gece şarkıyı dinledim.
İlk izlenimlerin her zaman çok önemli olduğuna inanırım. Benim ilk izlenimim olumlu yönde. Ancak şarkı o kadar erken çıktı ki 1. olur, 3.olur, 5. olur gibi bir yorum yapmak bana doğru gelmiyor. En azından şimdilik.
Daha birçok ülkede yarışmaya bırakın şarkılarını ne zaman yapacaklarını kimin katılacağı bile belli değilken "Bu sene kesin..."le başlayan yorumları çok saçma buluyorum. Durun yahu, bir şarkılar belli olsun. Yarışmaya bir ay kala bütün şarkıları bir dinleyin, çekilecek klipleri izleyin. Nedir bu acele?
Ama finale kalacağımız konusunda kesin yorum yapabilirim. Orada bir problem yok.
------
Ben her sene bu şekilde yapıyorum hatta liste falan hazırlıyorum, dedim ya ciddi takip ediyorum.
Hadise'nin şarkısı çok güzel ama başta da belirttiğim gibi şarkı çok erken çıktı. Dolayısıyla yarışmaya kadar şarkıda muhakkak değişiklikler yapılacaktır. Bu her sene yapılan bir şey zaten.
Geçen gün arkadaşlarla bu konuyu konuşurken de bu cümleyi söylemiştim. Sanırım Hadise'de şarkı da değişiklikler olacağını söylemiş.
------
Bazı yorumlara çok kızıyorum.Efendim bir türlü Avrupalı olamıyormuşuz, şarkılarımızın içine o garip doğu ezgilerini neden koyuyormuşuz vs.
Siz kimsiniz arkadaşlar? Hem neden Avrupalı olalım ki. Biz hiçbir konuda Avrupalı olamamışken neden bu konuda Avrupalı ama tam anlamıyla Avrupalı olalım? Bu bir şarkı yarışması ve kendi ezgilerimizin şarkıların içerisine serpiştirilmesi benim çok hoşuma gidiyor. Kendi içimizden insanlar bu ezgileri bayağı bulsalar da bence iyi bir harmanlamayla hiç de sırıtmıyor. Açıkçası ben Hadise'den ve diğer dansçılardan bir göbek şov bekliyorum. 'Avrupalı'lar siz sevseniz de sevmeseniz de bu tarz şeylerden hoşlanıyorlar. Ha bu arada hatırlatmakta fayda var, Yunanistan 2005 yılında Helena Paparizou'nun seslendirdiği 'My Number One' adlı şarkıyla birinci olmuştu. O şarkının ezgileri bizim karadeniz ezgilerimize çok benziyordu, hatta kemençe olayı falan aynıydı. Gayet de güzeldi. 1.liğini yarışmadan önce garantilemişti zaten. Açtığınız her radyoda My Number One'ı dinleme ihtimaliniz vardı.

Hadise için de iyi bir tanıtım yapılmalı. Avrupa turnesine çıkar herhalde.
Zaten Azerbaycan, Fransa, Almanya, Belçika, Bosna Hersek, Hollanda, Arnavutluk ve Bulgaristan'dan da kesin yüksek puan alırız. Hatta Yunanistan ve Birleşik Krallık'tan da yüksek puanlar alabiliriz bu şarkıyla. Geçen sene Almanya, Belçika ve Fransa'dan aldığımız 10 puan özellikle içime oturmuştu diyebilirim. 12 puan'ın Ermenistan'a gitmesi de ayrı üzdü beni.
Geçen sene Azerbaycan ilk kez katılmıştı ve ben Azerbaycan'a sırf Ermenistan 12 puan almasın diye oy yollayıp durmuştum. Hatta arkadaşlarımı da organize etmiştim. Bu sene de şarkısını dinlemesem de oyum kardeş ülke Azerbaycan'a. Rusya'ya da bir Dima Bilan aşığı olarak diğer telefonumdan oy yollamıştım. Birinci oldu. Zaten başka bir ihtimal yoktu gözümde.
Yarışmanın bitiminde Azeri tv.yi açmıştım. Finlandiya'ya teşekkür edip durmuştu sunucu bayan. Türkiye'ye ne zaman teşekkür edecek diye beklerken en nihayetinde teşekkürlerini sunmuştu ama Finlandiya'yı bir türlü ağzından düşürmemişti. Oysaki Finlandiya'nın Azerbaycan'a 12 puan vereceği çok barizdi. Malumuz rock, metal vb. tarzında şarkılara Finlandiyalılar yüksek puan veriyorlar.
Neyse bu sene Eurovision'da Arnavutluk'u temsil edecek şarkıyı dinledim. Pek tarzım değil açıkçası. Çok güzel şarkılar çıkacaktır diye düşünüyorum. Hadise'ye rakip olacak bir şarkı değil bence.
Yunanistan Sakis Rouvas'la katılacak, bence ciddi bir rakip. Şarkıyı merakla bekliyorum. Bunun dışında Sakis, öncesinde Kenan'da yaptığı saçmalığı tekrarlamaz umarım.
Şimdilik 'kesin' yorumlar yapmaktan kaçınsam da Hadise'ye hep destek tam destek diyorum.
Şarkısını şovuyla birleştirirse mutlak bir başarı elde edebilir. Seksapalitesi de ön plana çıkarılmalı. Zaten o şekilde iki göbek attı mıydı bu iş tamamdır. Ses var görüntü var ne de olsa.
Ayrıca gösterdiği de ciddi bir medeni cesaret örneği, bu yüzden de tebrik etmek gerek.
Şarkılar açıklanmaya başladıkça ben de yorumlarımı ve Hadise'nin bu şarkılar içerisindeki yerini kendime göre yorumlayacağım.
Ha bu arada ben Hadise'nin şarkısını çok beğendiğim için iki günde ezberlemiştim, sürekli dilimde şarkı.
Umarım 2010 yılının kültür başkenti İstanbul aynı yıl düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışmasına da ev sahipliği yapar. Sertab Erener'in 1. olduğu sene Kırıkkale'deydim. Yarışmanın Türkiye'de yapıldığı sene Ankara'daydım. 2010 yılında da ölmez, sağ kalırsam İstanbul'da olacağım. Hiç affetmem, giderim izlemeye. :)
Sevgiler.

Abraxas...
08.01.2008Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !